Witajcie :)
Lato za oknem, a na mapie naszego ciała zauważyliście kilka nieproszonych gości?
To znak, że czas na posta związanego ze skórą naszego ciała ;)
Na rozstępy narzeka niestety bardzo duże grono osób, stąd ruszamy z tematem.
Szczupłe dziewczyny i te dojrzalsze panie przyszłe mamy, a nawet mężczyźni. Niezależnie od tego kogo nieestetyczne prążki "zaatakowały" powinno się jak najszybciej podjąć możliwe działanie, które pozwoli zlikwidować ten problem.
Co to są rozstępy?
Zanim pojawią się perłowe prążki na naszym ciele, najpierw widzimy czerwone rozstępy. Ten problem wynika z osłabienia włókien kolagenowych, które na skutek nadmiernego rozciągania pękają.
Po pewnym czasie przechodzą w fazę bliznowacenia, której widocznym efektem są białe rozstępy.
Jeśli zbagatelizujemy problemy z czerwonymi prążkami na skórze, to wówczas jest nieuniknione powstanie tych białych. Dlatego, jeżeli już na naszej skórze mamy widoczne czerwonawe prążki, to szybko zacznijmy działać.
Jeśli tego nie zrobimy konsekwencją będzie znacznie utrudnione zwalczanie rozstępów i pozostanie Wam korzystać z zabiegów w gabinetach.
Jak zwalczać? – najlepsze metody
Najlepszą metodą, jak to często w życiu bywa, jest po prostu zapobieganie pojawieniu się bohaterów dzisiejszego wpisu.
Niestety nasze społeczeństwo nie ma tego w nawyku i gdy pojawia się problem dopiero jest reakcja. Jak to mówią lepiej późno niż wcale ;)
1. Masuj specjalną gąbką części ciała, które mogą być narażone na powstawanie rozstępów ( świetnym pomysłem jej dodanie do kąpieli witaminy E, tej co używacie do domowego serum KLIK)
2. Nawilżaj swoją skórę od zewnątrz i wewnątrz – pij minimum 2 litry wody dziennie. Wcieraj w skórę balsamy ze szczególnym uwzględnieniem miejsc najbardziej narażonych na rozciąganie: czyli brzucha, ramion, wewnętrznej strony ud i piersi. Zwróć uwagę na składniki stosowanego kosmetyku. O tym wspomnę dokładnie za chwilę.
3. Złuszczaj skórę raz w tygodniu za pomocą bardzo peelingu. Dzięki temu pozbędziesz się starej warstwy naskórka.
4. Masuj skórę specjalnym olejkiem przynajmniej raz w tygodniu, dzięki temu wspomożesz elastyczność i zdolność do równomiernego rozciągania się skóry.(bańka chińska jest świetnym pomysłem)
5. Wprowadź w dietę witaminy: A,C, B1, B2, B12, E, PP, B5 oraz w składniki mineralne: żelazo, wapń, miedź, krzem i cynk.
6. Działaj ze wzmożoną siłą w okresie ciąży, intensywnego wzrostu czy raptownego skoku wagi.
7. Wykonuj naprzemienny zimny i ciepły prysznic, który pomoże pobudzić krążenie, przyspieszyć metabolizm oraz ujędrnić naszą skórę, a także poprawi Twoje samopoczucie, rozładuje napięcie mięśni czy złagodzi ból (np. pleców).
8. Bądź systematyczna/ systematyczny w swoim działaniu.
Składniki preparatów
Jakie balsamy będą pomocne na tego typu dolegliwość? Warto wybrać kosmetyki, które w swoim składzie mają:
- wyciąg z wąkrotki azjatyckiej – (szukaj również pod nazwą: centella asiatica) zawiera kwas madekassiowy, kwasy fenolowe, fitosterole, witaminy, alkaloidy i inne.
- wyciąg z wąkorotki azjatyckiej przyczynia się do pobudzenia pracy fibroblastów, stymulując produkcję kolagenu. Trzeba również wiedzieć, że ekstrakt z tej rośliny jest w stanie modyfikować strukturę skóry oraz warstwy podskórnej,
- lanolina - zapobiega wysychaniu skóry i wygładza ją. Pochłania dwukrotną ilość wody w stosunku do swojej wagi i z tego powodu ma właściwości nawilżające,
- kolagen – podstawowy budulec tkanki łącznej, umożliwia utrzymanie odpowiedniej wilgotności i sprężystości skóry,
- związki krzemu – sprzyjają regeneracji włókien kolagenowych i elastycznych, zwalczają czerwone rozstępy, podnoszą poziom nawilżenia skóry,
- wyciągi z soi – działa przeciwzapalnie, zapewnia elastyczność i jędrność, zawiera fitoestrogeny pobudzające syntezę kolagenu,
- kwas foliowy - (folacyna) należy do witamin z grupy B - rozpuszczalnych w wodzie. Wygładza skórę, poprawia jej elastyczność i silnie ją nawilża; posiada silne właściwości regenerujące,
- kwas mlekowy – zmniejsza rogowacenie naskórka,
- witaminy A i C – opóźniają procesy starzenia się skóry, nadają jej miękkość i elastyczność;
- witamina D3 - uzupełnia ona działanie witamin A i E. Ponadto zwiększa wchłanianie tych substancji, dzięki czemu kuracja odpowiednim preparatem staje się dużo bardziej skuteczna,
- witamina E - zwiększa spójność skóry i zapewnia jej jędrność, znacznie spowalniając procesy starzenia.
Jest jednym z najważniejszych składników kremów przeciw rozstępom, gdyż jej działanie w bezpośredni sposób przyczynia się do znikania rozstępów i zmniejsza ryzyko powstawania nowych.
- witamina F – wpływa na prawidłowy stan skóry oraz na regenerację nabłonka,
- wyciągi z alg morskich - Odżywiają skórę, łagodzą podrażnienia i zmniejszają świąd ( w swoim składzie zawierają: jod, brom, chlorek sodu, siarka, wapń).
W okolicach brzucha wykonuj masaż bardzo delikatnie (tym bardziej w ciąży), jeśli chodzi o rejony ud, pośladków, bioder czy ramion możesz to robić bardziej energicznie i mocniej.
Najlepiej jak skóra lekko się zaczerwi, dzięki temu krem i jego składniki łatwiej się wchłoną i kuracja będzie efektywniejsza.
Chciałam Wam podrzucić propozycje preparatów na rozstępy, ale że sama ich nie mam było mi strasznie ciężko. Z pomocą przyszła mi moja pacjentka Pani Ania. Dziękuję jeszcze raz za pomoc :)
Tak właśnie powstała TOP3 preparatów na bohaterów dzisiejszego wpisu:
Zabiegi w gabinecie
Jeśli chodzi o metody walki z rozstępami najlepiej sprawdzi się:
Laseroterapia
Zabieg laserem wykonywany jest w celu złuszczenia blizn poprzez podgrzanie i odparowanie jej warstw. Światło emitowane przez urządzenie wyrównuje kolor rozstępu przybliżając go do barwy skóry. Jest to bardzo popularny sposób na redukcję rozstępów, jedyną wadą jest jego wysoka cena.
Złuszczanie kwasami
Najlepiej sprawdzi się kwas glikolowy, gdyż ma największe zdolności penetrujące ze względu na najmniejszy rozmiar cząsteczki. Jest to mało inwazyjny zabieg, który polega na silnym złuszczeniu naskórka. Pamiętajmy, aby uzyskać zadowalające efekty trzeba zabieg wykonać wielokrotnie.
Mezoterapia
Polega na wstrzykiwaniu do uszkodzonych tkanek specjalnych koktajli. Składają się z różnych substancji, które mają na celu indukowanie odpowiedzi fibroblastów znajdujących się w skórze właściwej z regeneracją kolagenu. Świetnie jak zabieg połączony jest z peelingiem chemicznym.
Karboksyterapia
Podczas tego zabiegu podawany jest dwutlenek węgla bezpośrednio w rozstępy, pobudzając do pracy ten obszar, który zawiera w sobie żywe komórki, zdolne do regeneracji.
Skuteczność zabiegu jest wysoka, ponieważ działamy stymulując tkankę do produkcji nowych włókiem kolagenowych i elastycznych, a tym samym do zaniku rozstępów, niejako od środka.
Działa także na blizny utrwalone, nawet kilkudziesięcioletnie. Wymagana ilość zabiegów jest indywidualna i zależy od zdolności do regeneracji danej tkanki.
Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja polega na mechanicznym ścieraniu naskórka specjalnym aparatem, warstwa po warstwie, aż do pożądanego efektu.
Sprawdzi się tylko przy świeżych rozstępach. Połączenie tego z zabiegu z chemicznym peelingiem przyniesie większe efekty.
I to by było na tyle odnośnie rozstępów. Mam nadzieję, chociaż w pewnym stopniu rozjaśniłam Wam temat i zmobilizuję Was do walki :)
Pamiętajmy, że dbając o właściwy poziom nawilżenia skóry i jej prawidłowej elastyczności sprawiamy, że w przypadku sprzyjających warunków do powstania rozstępów nasza skóra będzie zachowywać się lepiej.
Szybciej się skurczy albo rozkurczy, dzięki czemu rozstępów będzie mniej albo nie będzie ich wcale. Więc; Do boju!
Sylwia Tomaszewska
mgr kosmetologii