Witajcie! 🙂
Moje akumulatory zostały w pełni naładowane dzięki trochę wydłużonej majówce. Z głową pełną pomysłów siadam do komputera wracając z podróży.
Dziękuję za wszystkie wiadomości odnośnie ostatniego wpisu. Obiecuje, że na wszystko odpiszę :)
Dziś kontynuuję cykl postów o filtrach. Jeśli komuś umknęły podstawowe informacje to klik. Zastanawiałam się jak to wszystko "uporządkować" i nic nie pominąć.
Wpadłam na pomysł, że wykorzystam Wasze najczęściej zadawane mi pytania :) I tak powstanie wpis: kilku rzeczy, które musisz wiedzieć o filtrach. No więc do dzieła :)
Filtry filtry mineralne czy chemiczne?
Filtry mineralne (fizyczne) są to związki, których działanie polega na tworzeniu warstwy ochronnej, odbija ona promienie słoneczne. Ich cząsteczki są na tyle duże, że nie mają zdolności wnikania w głąb naskórka, tworzą natomiast na powierzchni skóry film ochronny, czyli warstwę będącą zaporą dla promieni UVB i części widma UVA.
Do grupy filtrów mineralnych zaliczają się dwa związki:
- Tlenek cynku (Zinc Oxide) - filtr fizyczny, chroni w szerokim zakresie przed UVA. Jest najskuteczniejszym filtrem, blokującym wszystkie szkodliwe promienie słoneczne.
- Dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide) - dwutlenek tytanu, chroni w UVA (małym zakresie) i UVB .
Filtry mineralne są ponadto fotostabilne - nie tracą swoich właściwości pod wpływem promieniowania, procesów utleniania lub upływu czasu.
Produkty oparte na filtrach mineralnych są też dość gęste i mogą bielić skórę.
Filtry chemiczne wnikają w wierzchnie warstwy naskórka, absorbują promienie UV, a następnie uwalniają je w postaci ciepła i wykazują się dużą skutecznością. Są niewidoczne oraz mają nietłustą konsystencję.
Najpopularniejsze filtry tego rodzaju to Tinosorb M, Tinosorb S, Parasol 1798, Mexoryl XS i Mexoryl XL, chroniące przeciwko UVA i UVB. Za to kosmetyki z filtrami chemicznymi najczęściej dobrze się wchłaniają i nie pozostawiają śladów.
Chroń znamiona przed promieniowaniem słonecznym
Jeśli masz na skórze pieprzyki, narośle lub znamiona, chroń je przed ostrym światłem słonecznym. Wychodząc na plażę czy nawet na spacer, smaruj je SPF to zapobiegnie ich zrakowaceniu.Świetnie sprawdzą się tu sztyfty.
Regularnie oglądaj skórę, jeśli zauważysz nowe znamiona lub zmiany na starych nie zwlekaj z wizytą u dermatologa. Wcześnie wykryty czerniak jest całkowicie wyleczalny.
Dobierz odpowiedni filtr do danego typu cery
Osoby z tendencją do przebarwień, naczynkami oraz cerą trądzikową bezwzględnie powinny stosować preparaty zapewniające maksymalną ochronę przeciwsłoneczną.
Mówi się błędnie, że promienie słoneczne poprawiają stan skóry z trądzikiem, ale poprawa ta jest krótkotrwała, a w dłuższej perspektywie zaniechanie stosowania preparatów przeciwsłonecznych przynosi więcej strat niż korzyści.
U alergików oraz osób ze skórą wrażliwą, które nie tolerują kremów z filtrami chemicznymi,właściwsze okażą się kremy zawierające filtry mineralne, które są bez dodatku konserwantów, detergentów i substancji zapachowych.
Dla skóry dojrzałej dostępne są preparaty, zawierające w swoim składzie substancje o działaniu przeciwzmarszczkowym, mocno nawilżające skórę i wzmagające jej elastyczność.
Ochrona dzieci przed promieniowaniem
Ponieważ dzieci mają nie w pełni wykształcony mechanizm termoregulacji, znacznie większe jest u nich zagrożeniem udarem słonecznym. Należy pamiętać aby:
30 minut przed wyjściem z domu nasmaruj dziecko kremem z zawierający SPF 50,
co 2godziny aplikuj ponownie preparat z filtrem,
nigdy nie zapominaj o czapce z daszkiem, kapeluszu lub chustce.
Ponowna aplikacja kremów w ciągu dnia
Niestety nie ma tak dobrze, że jak zaaplikujemy krem rano to mamy ochronę cały dzień. Krem z filtrem musimy ponownie nałożyć w ciągu dnia najlepiej 2-3 godziny.
Krem z filtrem dla kobiet w ciąży i karmiących
Żeńskie hormony + słońce = przebarwienia. Dlatego panie, które spodziewają się maluszka lub karmiące powinny zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed słońcem. Najbezpieczniej jest stosować w ciąży filtry mineralne oczywiście SPF 50 :)
Naturalne oleje jako preparaty ochronne
Co do naturalnych olejów jestem jak najbardziej na tak, ale nie "ufam" im w ochronie przeciwsłonecznej, gdyż nie ma dokładnie określonego faktora SPF.
Nawet producenci firm kosmetycznych/farmaceutycznych zamieszczają informacje na etykietach, że taki produkt nie powinien być traktowany jako samodzielny olej ochronny podczas opalania lub intensywnego kontaktu ze słońcem. Natomiast idealnie sprawdzą się jako serum pod kremy z filtrami 😊
Uważaj na pewne składniki
Preparaty fotouczulające zwiększają wrażliwość skory na działanie słońca, mogą być to leki przyjmowane doustnie przeciwzapalne, hormony, przeciwgrzybiczne, stosowane miejscowo- przeciwbólowo itd) Nadwrażliwość na słońce może też mieć wpływ co jemy i pijemy.W okresie letnim unikaj między innymi: selera, dziurawca, nagietka czy miłorzębu japońskiego.
Marchewkowa pomoc
Beta-karoten wspomaga skórę przed promieniowaniem, więc warto chrupać marchewkę, pić soczki lub przyjmować w suplementy zawierające ten składnik. Przedłuża on także trwałość opalenizny i zmniejsza ryzyko poparzeń skóry.
Beta-karoten obecny w marchwi, pomidorach, brzoskwiniach, papryce, szpinaku, brokułach, sałacie ‒ niszczy wolne rodniki, czyli zapobiega uszkodzeniom skóry oraz poprawia jej odporność na promieniowanie. Witaminy E i C także poprawią stan skóry przed urlopem.
Używanie szamponów, mgiełek czy odżywek z filtrem ma sens
Kosmetyki przeznaczone do letniej pielęgnacji włosów, oprócz składników pielęgnujących często zawierają filtry UV. Hamują one przenikanie promieni ultrafioletowych do wnętrza włosów. Dzięki temu włosy lepiej się układają, wygładzają powierzchnię i utrzymują ich kolor. Preparaty do letniej pielęgnacji włosów są przy tym łagodne, więc można ich używać nawet kilkakrotnie w ciągu dnia.
Zimą i w pochmurne dni kremy z filtrem są również istotne
Promieniowanie UVA działa w takim samym natężeniu przez cały rok. Przenika przez chmury czy szyby w samochodach. Dlatego kremów z filtrem powinniśmy używać przez cały rok, zwłaszcza zimą kiedy to promienie słoneczne odbijają się od śniegu. A dodatkowo pamiętajmy, że osoby które np. pracują w sklepie w którym jest dużo lamp, np. jubilerski czy apteka również są narażone na promieniowanie.
Filtry dla dzieci mogą stosować dorosłe osoby
Oczywiście, że tak i jest to bardzo dobre rozwiązanie u wrażliwców i alergików. Zerknij wyżej na punkt odnośnie filtrów mineralnych.
Synteza witaminy D3, a filtry
Wiele osób zastanawia się, jak to jest z tą witaminą D, obawiają się, że stosując kosmetyki przeciwsłoneczne zakłócają jej syntezę. To prawda, że do jej wytwarzania potrzebne jest słońce, ale dostarczamy ją jednak naszym organizmom wraz z pożywieniem.
Dodatkowo napomknę, że aby zapewnić sobie dzienną dawkę witaminy D wystarczy przebywać na słońcu przez minimum 15 minut/dzień i mieć odsłonięte tylko 18% powierzchni ciała.
Nie ma filtrów wodoodpornych, czy odpornych na pot
Wodoodporne preparaty są naprawdę wodoodporne ale tylko w teorii, w praktyce niestety nie. Nawet jeśli kosmetyk jest uodporniony na działanie wody, to przegra w kontaktem z materacem czy naszym. Poza tym: 10 minut pływania zmniejsza właściwości kremu foto ochronnego o 50%.
Jeśli macie problem z nadmiernym poceniem się na twarzy lepszym wyborem będą filtry chemiczne.Po każdym spoceniu czy kąpieli powinniśmy ponownie nałożyć filtr.
Co jeszcze warto wiedzieć o filtrach?
Kilka „przykazań”, ułatwiających bezpieczne opalanie:
- Pamiętaj nie ma bezpiecznego opalania. Nie ma zdrowej opalenizny.
- Przed opalaniem należy skórę dokładnie umyć, by usunąć resztki kosmetyków, zwłaszcza perfum, które mogą wchodzić w reakcje z promieniowaniem UV i foto uczuleń.
- Krem z filtrem powinien być zużyty w ciągu 3-6 miesięcy.
- Nie wolno opalać zmian trądzikowych. Może to doprowadzić do nieodwracalnych przebarwień na skórze.
- Nie zapominaj o ustach - zabezpiecz je pomadką ochronną - czerwień wargowa to również częste miejsce powstawania raka skóry.
- Unikaj słońca między 11.00 a 15.00.W tych godzinach słońce operuje najmocniej i najłatwiej o poparzenia czy udar słoneczny.
- Filtrów nie wolno ścierać, matowieć pudrem (ponieważ można je przez przypadek usunąć ze skóry). Chroni nas tak naprawdę tłusta warstewka, która błyszczy w słońcu. Jeśli będziemy ją matowieć usuniemy cześć filtra.
- Stosuj blokery słoneczne. Aplikuj je na bardzo wrażliwe miejsca: płatki uszu, stopy, usta, powieki, pieprzyki.
- Nie żałuj kosmetyku, aby ochrona była skuteczna musisz zastosować odpowiednią dawkę.
- Głowę i oczy zawsze należy zabezpieczać przed promieniowaniem słonecznym.
- Pij jak najwięcej wody. Gdy za oknem upał, potrzebujesz jeszcze więcej wody niż zwykle,ponieważ skóra szybciej paruje i traci wodę.
To by było tyle na dzisiaj :) Pewnie zastanawiacie się gdzie jest punkt odnośnie moich faworytów bo przecież w każdej wiadomości chcieliście ode mnie informacji "który kupić?" Będzie o nich oddzielny post. Mimo tego, że mam już kilku faworytów, jestem obecnie na etapie testowania kilku nowych produktów.
Niestety pogoda nie pozwala mi sprawdzić jak produkty będą "zachowywały się " przy wysokich temperaturach, więc nie mogę napisać o nich obiektywnie. Nie znaczy to, że postów do tego czasu nie będzie ;)
A jeśli szukacie szklanych pojemników do zagospodarowania kosmetyków czy akcesoriów to Szklany Dom KLIK zachwyca swoją ofertą, umieściłam je na zdjęciach w dzisiejszym wpisie :)
Pozdrawiam Was ciepło!
Sylwia Tomaszewska
mgr kosmetologii
takkk bardzo czekałam na nowy post i w końcu jest huraaa ��
OdpowiedzUsuń😊
Usuńwchodziłam ostatnio 3 razy dziennie na blog bo tak czekałam na post, fajnie że nasze pytania i prośby poważnie traktujesz i od razu po urlopie jest nowy wpis:))
OdpowiedzUsuńOoo bardzo mi miło 😊 dzięki pytaniem było mi łatwiej napisać ten wpis 😊
UsuńTy dziś wróciłaś i od razu to napisałaś? jesteś niesamowita! jak zwykle przydatne informacje,brawo Sylwia:))
OdpowiedzUsuńDziękuję 😊
Usuńjestem chłopakiem ale też czytam Pani bloga,także posty dla nas typowo chłopaków mile widziane
OdpowiedzUsuńOo nie wiedziałam, że mężczyźni tez są moimi czytelnikami 😊 muszę pomyśleć o wpisać dla Was 😊
Usuńjadę w czerwcu na wakacje jestem ciekawa które konkretnie filterki zaproponujesz;) pewnie kupię ten co wskażesz,bo wiem że nie weźmiesz pierwszy lepszy tylko jak Cię znam to wiem że na prawdę to przetestujesz. dzięki za kolejny post. buziaki;** dobranoc.
OdpowiedzUsuńNa post o filtrach jeszcze chwila,pogoda nie pomaga w moum testowaniu 😉
Usuńciężko pisze się te komentarze ale uff poszedł jakoś pierwszy. gratuluję bloga pani Sylwio -wierna pacjentka Danuta
OdpowiedzUsuńOsobiście uwielbiam Twojego bloga! Dziś oficjalnie zostałam Twoim obserwatorem :)
OdpowiedzUsuńDziekuję! Serce mi się raduje ❤
Usuńprzyda mi się ten post, dzięki<3
OdpowiedzUsuń😊😊😊
Usuńja od wielu lat czy to zima czy lato używam 50ki filtru :) teraz na stanie mam filtr z vichy- do twarzy.. jestem z niego zadowolona o wiele lepiej sprawdził się niż la roche pasay który mnie zapychał i tłuścił skórę ... filtry to mój niezbędnik!!!!
OdpowiedzUsuńJa właśnie chcę ten popularny filtr z Vichy przetestować, ciekawa jestem czy zachwyt innych osób jest uzasadniony 😊
UsuńSuper pościk
OdpowiedzUsuńDziękuję 😊
Usuńwarto czytać Twojego bloga:)
OdpowiedzUsuńDziękuję 😊😊
Usuńwow nie wiedziałam, że osoby pracujące w sklepach gdzie jest dużo światła też są narażone. dzięki za informacje
OdpowiedzUsuńNiestety też są narażone ☉
UsuńNareszcie jest długi oczekiwany przeze mnie post �� zauważyłam tez 2 pytania zadane przeze mnie do Ciebie �� bardzo fajnie przedstawiła w tym artykule informacje.Wszystko przejrzyscie napisane i tak po ludzku �� nie cierpię czytać na blogach wyspecjalizowane nazewnictwo- czuje się wtedy taka ułomna,a przecież nie na wszystkim człowiek musi się znać �� pozdrawiam Cue także ciepło i życzę udanego tygodnia ��
OdpowiedzUsuńOo fajnie ze dwa pytania z tak dużej puli okazały się Twoje 😊 staram się pisać prostym językiem, zawsze jak napisze post proszę męża,żeby go przeczytał i powiedział obiektywnie czy wszystko jest jasne i zrozumiałe 😊
UsuńLubie blogerów,którzy wychodzą na przeciw potrzebom rynku. Wiesz jak bardzo jest ważna ochrona przeciwsłoneczna i piszesz o tym.To właśnie wyróżnia Cie od innych blogach przemielonych przez koncerny kosmetyczne. Doceniam i pozdrawiam
OdpowiedzUsuńDziękuję za miłe słowa :) czasami mam wrażenie ze jestem filtro-maniakiem 😉😉
UsuńKiedy będzie jakiś post DIY? Maska weglowa i serum z witaminą C wymiata. Chce więcej takich postow hihih :)
OdpowiedzUsuńMam jeszcze kilka asów w rękawie 😉
UsuńSuper blog
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam, że kremy tego typu trzeba aplikować co kilka godzin. Na plaży robię to nawet częściej ale np. w trasie rowerowej raczej tylko przed wyjazdem.
OdpowiedzUsuńNiestety nie chronią nas przez cały dzień 😉
UsuńIle kosztują te pojemniki? Bardzo mi się podoba
OdpowiedzUsuńNa www.szklanydom.pl znajdzisz dokładne informacje odnosie cen 😊
UsuńWiele cennych rad dajesz czytelnikom :)
OdpowiedzUsuńCiesze się, że postrzegane są jako cenne 😊
UsuńDobrze,ze zawarłas informacje o pudrach matujących. Ja niestety zawsze po nałożeniu kremu z factorem nakładam jeszcze beauty blender podklad i jeszcze pacynką matuje buzię. Teraz będę na to uważać :)))
OdpowiedzUsuńJa kilka lat temu też tak robiła 😉 dlatego nie wyobrażam sobie o tym nie napomknąć 😉😉
UsuńBardzo przyjemny post mam tylko nadzieję że jeszcze będzie kiedy używać tych filtrów :( Bo jak na razie pogoda jest tragiczna :(
OdpowiedzUsuńObserwujemy? zacznij i daj znać u mnie ;)
www.jagglam.blogspot.com
Jeszcze przyjdzie lato musimy uzbroić się w cierpliwość 😉☉☉☉
UsuńCo za wspaniały blog! Żałuję że ta późno go odkryłam
OdpowiedzUsuńLepiej późno niż wcale 😊
UsuńW tym roku zaszalałam i poszłam do apteki wreszcie po dobry filtr do twarzy :) okazało się, że Biodermy nie mają ale za to jest LRP Anthelios.Moja problematyczna i przetłuszczająca się twarz pokochaliśmy go. Myślę, że naprawdę warto zainwestować zamiast kupować coraz to kolejne tanie kremy, które tylko odkładamy na półkę bo nie da się ich używać :)
OdpowiedzUsuńKtóry konkretnie Anthelios wybrałaś? Moze ultra lekki? 😊
UsuńSylwus czekam na kolejny post :)
OdpowiedzUsuńZbieram myśli 😉 w niedziele wieczorem postaram się coś wstawić 😊
UsuńVery nice photos, my dear;)
OdpowiedzUsuńI love the cosmetics you show a lot and will follow your blog now;)
Hugs from Germany;)
Isa
www.label-love.blogspot.com
thanks :)
UsuńJa teraz w ogóle nie ruszam się bez filtrów na twarzy :)
OdpowiedzUsuńwooow *.* takie wpisy warto czytać! ♥
OdpowiedzUsuńwiele się dowiedziałam, jestem ciekawa tego postu z kosmetykami, które polecasz :)
za bardzo nie odnawiam kremów z filtrem w ciągu dnia, teraz widzę, że raz się posmarować nie wystarczy:P
pozdrawiam i zapraszam :)
stylowana100latka.blogspot.com
pogoda mi nie pozwala na przetestowanie wszystkich kosmetyków :) czekam na słońce , będą testy, będzie post :) pozdrawiam Moni :)
UsuńCzekam na kolejne wpisy o filtrach :)
OdpowiedzUsuń