22:55

TOP 5 zabiegów na chłodniejsze dni

Witaj :)

Widząc statystyki bardzo mi miło, że poprzedni post cieszył się tak wielkim zainteresowaniem. Ponad 2 tysiące wyświetleń. Wow 😊 Mam nadzieje , że kolejne będą miały również takie powodzenie. Mam w głowie dużo pomysłów na kolejne posty, ale oczywiście czekam również na Wasze propozycje ;)

W tym poście przedstawie Wam top 5 zabiegów, które są idealne w chłodne dni, przynoszą zadowalające efekty i na które nie wydacie fortuny ;)

Jest pewna grupa zabiegów, które można wykonywać tylko późną jesienią czy zimą. Jesteśmy teraz zdecydowanie mniej narażeni na oddziaływanie promieni słonecznych, a co za tym idzie, bezpieczniejsi i gotowi na rekonwalescencję po zabiegową, zakładającą bezwzględne unikanie ekspozycji na słońce. Warto więc wykorzystać aktualną pogodę na profesjonalną pielęgnację w gabinecie.

Moja Top 5-tka:

1. Mikrodermabrazja diamentowa

2. Zamykanie naczynek/ redukcja rumienia

3 Złuszczanie kwasami/ Peelingi chemiczne

4. Depilacja laserowa

5. Usuwanie włókniaków.
Mikrodermabrazja

To chyba jeden z moich ulubionych zabiegów. Złuszczanie mechaniczne, nazywana też mikropeelingiem kontrolowanym. Pozwala na powolne ścieranie powierzchni skóry, mikrowarstwa po mikrowarstwie, aż do pożądanego poziomu.Zabieg wykonuje się go specjalną głowicą zakończoną WYSTERYLIZOWANYMI KOŃCÓWKAMI zakończonymi diamentem. Nie przez przypadek wykorzystałam do napisania tego stwierdzenia drukowanymi literami. Jest to część urządzenia , które jest w bezpośrednim kontakcie z Waszą skórą. Naprawdę uczulam i przestrzegam wybierajcie gabinety gdzie czystość i higiena jest na najwyższym poziomie. W końcu zdrowie najważniejsze i „ popisukanie” płynem dezynfekującym nie wystarczy.

Jeśli nie jesteście pewni/pewne czy w danym gabinecie przeprowadzony jest poprawny cykl sterylizacji poproście o pokazanie Wam końcówki którą będzie wykonywany zabieg. Macie do tego prawo. Tak powinny wyglądać końcówki do mikrodermabrazji zapakowane w pakiety i wysterylizowane w autoklawie.Jeśli borykasz się z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, łojotokiem, przebarwieniami lub bliznami zabieg ten będzie strzałem w dziesiątkę.

Świetne efekty przynosi również w odmładzaniu skóry, skóra uzyskuje świetlisty blask, następuje regulacja wydzielana sebum oraz poprawia się mikrokrążenie. Mikrodermabrazja może też poprzedzać inne zabiegi kosmetyczne, a wręcz przy skórach opornych czy z zaawansowanym „problemie” jest wskazana, np przed eksfoliacją kwasami.

Zaletą mikrodermabrazji jest wysoka skuteczność, uzyskanie natychmiastowego efektu i całkowita bezbolesność. Ilość zabiegów, bardzo indywidualna. Odstęp 7-14 dni. Więcej informacji w poście: KLIK

Zamykanie naczynek / redukcja rumienia

Chyba każdy zna osobę, która „wiecznie” ma zaczerwieniony nos lub policzki. Nic dziwnego bo zmiany w układzie naczyniowym pojawiają się coraz częściej i należą do tzw. chorób cywilizacyjnych.

Cechuje je zaczerwieniona skóra, rumień na policzkach, pękające naczynka na twarzy, dekolcie oraz szyi. Co jest tego przyczyną? Powodów jest kilka. Do największych czynników możemy zaliczyć stres, złe odżywianie, palenie papierosów, pikantne przyprawy, zanieczyszczenie środowiska, jak i oczywiście predyspozycje genetyczne.

Najpopularniejszą metodą zamykania rozszerzonych naczynek jest zastosowanie systemu IPL. Laser emituje energię cieplną, która zamyka rozszerzone naczynia. Metoda ta sprawdza się tylko w przypadku płytko umiejscowionych naczynek krwionośnych i rumienia.


Jeśli chodzi o naczynka punktowe i bardziej widoczne najlepiej sprawdza się elektrokoagulacja (tzw. diatermia chirurgiczna). Naczynka zamykają się na skutek dotknięcia specjalną elektrodą, która za pomocą prądu wysokiej częstotliwości powoduje koagulację tkanek. Przeciwwskazania:ciąża, karmienie piersią, metalowe implanty, zastawki i problemy z sercem.Jest również kriochirurgia sprawdza się u osób, u których nie można zastosować elektrokoagulacji, w zabiegu wykorzystywany jest podtlenek azotu lub ciekły azot. Jeśli chodzi o zalecenia po zabiegowe, to: nie dźwigamy, nie schylamy się gwałtownie; siłownia i mycie okien odpada ;) W skrócie unikamy wysiłku przez 4-5 dni.

Peelingi chemiczne/ Złuszczanie kwasami

Obok mikrodermabrazji to mój ulubiony zabieg ;) Odnoście peelingów chemicznych można by było napisać oddzielny post. Baaaa, nawet nie jeden.Dziś będzie w skrócie.

W zależności od rodzaju indywidualnie dobranego peelingu działają w różny sposób: ujędrniając, rozjaśniając, wygładzając skórę, regulując wydzielanie serum,likwidując blizny, działając antytrądzikowo czy spłycając zmarszczki. Jest bardzo wiele rodzajów peelingów. Przykładowo mlekowy przywraca odpowiednie nawilżenie suchej skórze. Cytrynowy uszczelnia naczynia i rozjaśnia przebarwienia. Przy skórach problematycznych super sprawdza się migdał, salicylowy czy pirogronowy. Dla wrażliwej i naczynkowej kwas azelainowy. Można by wymieniać i wymieniać...

Przynajmniej 1 raz roku, każda skóra powinna "przejść" serię zabiegów złuszczających. Podkreślam każda, naczynkowa również :) Jeśli chodzi o ilość i częstotliwość zabiegów, musimy przede wszystkim określić, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Dużo zależy od kondycji i tolerancji naszej skóry na kwas oraz stosowanego stężenia.Średni odstęp między jedną eksfoliacją, a drugą to 7-14dni. Nie mam tu na myśli złuszczania głębokiego (np. retinolem lub peelingu ziołowego), gdzie odstęp miedzy zabiegami jest dłuższy.

Co do łuszczenia to jest to tak zwany skutek uboczny. Są skóry, które się łuszczą intensywnie inne mniej. Zapewniam Was, że nie ma to wpływu na efektowność zabiegu.Jest rowniez grupa kwasow po ktorych wcale się nie bedziemy łuszczyć 😊Ważna jest oczywiście pielęgnacja po zabiegowa; nawilżanie, nawilżanie i jeszcze raz nawilżanie skóry.. Całkowicie zakazane jest korzystanie z solarium i innych kąpieli słonecznych. Basen, sauny i kriokomory też sobie odpuśćmy, najlepiej na tydzień. Nie odrywamy łuszczącego się naskórka!Obowiązkowe jest stosowanie kremów z filtrem, najlepiej SPF50 (pamiętajmy, że krem zaaplikowany np. przed pracą o godzinie 7 rano nie działa przez cały dzień z równą skutecznością. Dlatego po około 4 godzinach powinno aplikować się go ponownie). W czasie kuracji nie używamy, kremów z antybiotykami, produktów zawierających alkohol oraz nie robimy peelingów, które mogą dodatkowo podrażniać. Ja najczęściej do mycia twarzy w pielęgnacji po zabiegowej polecam preparaty dla dzieci ;)

Mogę zapewnić Was, że peelingi chemiczne potrafią odmienić całkowicie kondycję i wygląd Waszej skóry. Uwierzcie, że w okresie jesienno- zimowym nie ma dnia w którym nie mam przynajmniej jednego pacjenta na eksfoliację kwasami.
Więcej informacji : KLIK

Depilacja laserowa

Nasuwa się pytanie po co teraz? Przecież lata nie ma, a w zimę gładkie ciało nie jest takie, hmm…niezbędne. Przynajmniej niektórym ;)) a tak serio, takie myślenie to błędne koło. O depilacji znowu sobie przypomnimy już wiosną, a najbardziej latem wyciągając z szafy ulubione szorty ;) Wtedy niestety będzie już za późno.

Zabieg, składa się z kilku etapów. Najpierw zawarta w łodydze włosa melanina pochłania z wiązki lasera odpowiednią ilość światła. Następnie rozprasza uzyskane w ten sposób ciepło do sąsiadujących z nią tkanek (zjawisko to nosi nazwę selektywnej fotodermatozy). Ciepło uszkadza mieszek włosowy oraz komórki, które biorą udział w procesie tworzenia nowego włosa. Podczas tego zabiegu można usunąć wyłącznie te włosy, które mają wystarczającą ilość melaniny i znajdują się w fazie anagenu, czyli aktywnego wzrostu.
Żeby pozbyć się owłosienia potrzeba 5-10 zabiegów, co 4-7 tygodni. Ilość zabiegów i odstęp miedzy zabiegami zależy od epilowanego miejsca i typu włosów. Im ciemniejszy i mocniejszy to w tym wypadku rewelacja ;)

Ja przed wykonaniem zabiegu zawsze przeprowadzam wywiad, opowiadam jak wygląda zabieg. Następnym etapem jest wypełnienie karty przez pacjenta/ pacjentkę, a następnie dobieram parametry i działam. Odczucia? Najważniejsze: nie boli. W czasie zabiegu czuje się ciepło i lekkie mrowienie.

Przez przynajmniej 4 tygodnie po zabiegu skóry nie wolno opalać ani nie stosować preparatów o działaniu złuszczającym. Pomiędzy kolejnymi zabiegami włosy można obcinać i golić, nie wolno ich wyrywać pęsetą ani usuwać za pomocą wosku. Epilację można wykonywać zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Zabieg nie wyklucza nas z życia codziennego, więc jeśli korzystanie z depilacji laserowej chcecie zachować w tajemnicy przed znajomymi to spokojnie, da się ;)

Jest bezpieczna i trwała, metodą wyróżnianą wśród tradycyjnych sposobów usuwania owłosienia. Inne metody niosą niestety za sobą ryzyko wrastania włosów czy pojawienia się reakcji alergicznych - nie wspominając o zapaleniu mieszków włosowych. 
Swoją drogą osoba, która wymyśliła urządzenie do depilacji laserowej powinna dostać Nobla ;) Tak, też to stwierdzisz, jak pozbędziesz się zbędnego owłosienia. Chociaż nie jest najtańsza, na pewno należy do najbardziej opłacalnych inwestycji w urodę.


Usuwanie włókniaków

Najpierw kilka podstawowych informacji. Co to są włókniaki? Są to zmiany skórne wyglądem przypominające małe guzki o barwie zbliżonej do koloru skóry. Mogą osiągać wielkość o 2 mm do 1,5 cm, a ich struktura jest przesuwalna względem podłoża. Mogą pojawić się wszędzie, ale najczęściej na szyi, karku, w okolicy pachwin lub na skórze kończyn.Na twarzy niestety także. Mogą mieć postać miękką lub twardą.Ich obecności nie towarzyszą żadne dolegliwości, nie swędzi, nie boli, a same w sobie nie stanowią zagrożenia. Jedynie co to niestety nie dodają nam uroku i potrafią się „rozsiewać”.

Metody usuwania włókniaków: chirurgiczną, z użyciem kriochirurgii, za pomocą lasera czy termo koagulacji (elektrokoagulacji)

Napiszę o metodzie , którą wymieniłam jako ostatnią, ze względu na to, że to właśnie elektrokoagulacją najczęściej usuwam tego rodzaju nieoproszonych gości u moich pacjentów. Jest to bardzo szybki, bezpieczny i skuteczny zabieg.

Polega na działaniu prądem wysokiej częstotliwości na białka budujące tkanki, co prowadzi do podwyższenia jego temperatury i uszkodzenia. Białko ścina się, dzięki czemu tkanka łatwo może zostać usunięta. Podczas zabiegu nie narusza się ciągłości skóry, przez co nie dochodzi do trwałych przebarwień i blizn.
 Długość trwania zabiegu, chwila dosłownie chwila. Chyba , że zmian jest ponad 30 to wtedy potrzebuję około 15 minut ;) Tak naprawdę więcej czasu zabiera przygotowanie pacjenta , niż sam zabieg.Bezpośrednio po zabiegu elektrokoagulacji może wystąpić delikatne zaczerwienienie i obrzęk, który mija jeszcze tego samego dnia. Kilka dni, utrzymywać się mogą mikroskopijne strupki Przeciwwskazania? Oczywiście ciąża, karmienie piersią, metalowe implanty, zastawki i problemy z sercem ( migotania przedsionków itd.) ze względu, że działamy prądem o wysokiej częstotliwości.

Więcej informacji: KLIK
To by było na tyle ;) A Wy korzystaliście z wyżej wymienionych zabiegów? Jeśli tak to jakich? :)


Sylwia Tomaszewska
mgr kosmetologii

32 komentarze:

 1. Wow super wpis ��������

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam Sylwio.Bardzo przydatny wpis,dużo jasnych i przydatnych informacji.Mam problem z naczynkami i po przeczytaniu tego wpisu wiem że wybiorę się na zabieg zamykania. Czekam z niecierpliwością na dalsze wpisy.Pozdrawiam Asia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję :) Bardzo mi miło,że pomogłam tym wpisem ;)

   Usuń
 3. Dopiero po tym poscie zdałam sobie sprawę jak ważne są sterylne koncówki do mikrodermabrazji.Chodze na zabiegi do osiedlowego gabinetu kosmetycznego i nigdy nawet nie widziałam takich pakietow z narzędziami.Daje mi to dużo do myslenia.Gdzie dokladnie pracujesz? Ile kosztuje u Ciebie mikrodermabrazja?Czy będzie artykuł o przebarwieniach?Lenaxxx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapytaj wprost o sterylność w tym gabinecie :) Pracuję w Centrum Kosmetologii Medycznej i Stomatologii Dr Pomorska. Mikrodermabrazja w okresie promocyjnym potrafi kosztować 80zł :) Oczywiście,zamierzam napisać o przebarwieniach i to już niedługo ;)

   Usuń
 4. Korzystałam z serii kwasu migdalowegi. Jestem zachwycona efektami. Polecam mgr Sylwia, świetny fachowie.Centrum w którym pracuje bardzo profesjonalny, czysty i elegancki.Wierna klientka Barbara

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć kosmetolożko �� fajny post,planuje wybrać się na mikrodermabrazję lub złuszczanie kwasami.Dobrze,że mi przypomniałas o tym ������ odwlekalam to na wiosnę.Teraz wiem ,że to najlepszy czas na odwiedzenie gabinetu kosmetycznego. Pracujesz może gdzieś w Warszawie? Pozdawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idealnie jak zaczniesz kurację teraz to na wiosnę będziesz już miała elęgancko złuszczoną skórę ;) W Warszawie nie, ale w Lublinie tak :)

   Usuń
 6. Czy zabieg zamykania naczynek jest jednorazowy czy trzeba zrobić serię? ile kosztuje? Czy boli? Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o redukcję rumienia to jest to seria zabiegów 4-7 w odstępie 3 tygodni. Cena 50-200zł; w zależności od wielkości obszaru poddanego zabiegowi. Natomiast jeśli chcemy pozamykać naczynka punktowo to wykonuje się to często na 1 wizycie brając pod uwagę, że nie jest ich bardzo duża ilość. Cena od 50-200zł. Zabieg po zastosowaniu znieczulenia mało odczuwalny :)

   Usuń
 7. może post co dla cery tłustej? ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie :) Już dodaję do listy tematów do zrealizowania :)

   Usuń
 8. Ja nie widziałam,że mam włókniaki. Muszę je szybko usunąć bo strasznie mnie specą ( całą szyję mam w tym paskudztwie) dzięki wielkie! Będę śledzić pbloga �� Dużo ważnych i przydatych informacji można tu znaleźć ������

  OdpowiedzUsuń
 9. Super wpis gratuluję bloga ��

  OdpowiedzUsuń
 10. Witaj. Bardzo fajny blog, dużo treści bardzo przydatnej i napisanej prostym i zrozumiałym językiem. Jestem fanka blogów kosmetycznych, ale często są tak napisane,że nie wiem o co chodzi i czuje się jak głupek. Widac,że Twoja praca jest Twoją pasją. Bardzo rzadko to się niestety zdarza. Dodaje bloga do ulubionych i czekam na dalsze wpisy ������ #instamama

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, trochę pracy jeszcze przede mną w "podszlifowaniu" bloga , ale pomalutku małymi kroczkami do przodu :)

   Usuń
 11. Mikrodermabrazja to najlepszy zabieg pod słońcem. Miałam straszne blizny i po kilku zabiegach nie mam ani jednego śladu po nich. Polecam wszystkim. W planach mam jeszcze depilację laserową. Ile kosztuje depilacja wąsika?

  OdpowiedzUsuń
 12. Super temat. Chciałabym teraz poczytać o Atopowym Zapaleniu skóry. Jest taka możliwość? :-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne :) Już zapisuję AZS jako temat do zrealizowania :)

   Usuń
 13. Kiedy następny post?

  OdpowiedzUsuń
 14. tez lubie mikrodermabrazje, ale planuje peelingi chemiczne :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Hej Sylwio:) mam problem z bardzo suchą skórą pomimo częstego nawilżania kremami, na jesieni miałam serie zabiegów kwasami i niestety nie widze dużej różnicy jeżeli chodzi o poziom nawilżenia, ale za to skóra świetnie się oczyściła. Co mogłabyś mi polecić ?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę polecić dermoprotector Cetaphil, Krem przywracający nawilżenie po kuracjach dermatologicznych z Iwostinu lub Dermosan :)

   Usuń
 16. Najlepszy wpis. Super

  OdpowiedzUsuń
 17. Super artykul.Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 18. Od siebie mogę jeszcze dodać że można zamykać punktowe naczynka laserami diodowymi np VariLite, świetne efekty. Pracowałam na tym laserze także z czystym sumieniem mogę polecić :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Laboratorium kosmetologa , Blogger