15:29

Trądzik pospolity

 

Dzień dobry w grudniową niedzielę ❆

Dziś post o który prosiło mnie wiele/ wielu czytelników. Czym właściwie jest trądzik, dlaczego powstaje, jakiego są jego postacie oraz jak z nim walczyć napiszę Wam w dzisiejszym poście.

Patogeneza trądziku obejmuje 3 elementy, które oddziałując wzajemnie powodują powstawanie zmian trądzikowych:
  • Nadmierna aktywność gruczołów łojowych,
  • Zaburzenia w procesie rogowacenia przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych,
  • Kolonizacja mieszków włosowych przez bakterie beztlenowe
Trądzik pospolity pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania lecz coraz częściej na to schorzenie cierpią osoby powyżej 25 roku życia, a także panie po menopauzie. Kobiety i mężczyźni cierpią na nią z równą częstotliwością, jednak u płci męskiej postacie są o wiele cięższe.

Postacie trądziku pospolitego


Łagodne 
  • zaskórnikowa (niezapalna)- przeważają liczne zaskórniki ( otwarte i /lub zamknięte ) najczęściej zlokalizowane na twarzy, czole i policzkach,
  • grudkowa - przeważają grudki, ale również występują zaskórniki i inne krostki, 
  • grudkowa krostkowa (zapalna)- najczęściej spotykana postać trądziku. Nie tylko zlokalizowana na twarzy, ale także na plecach, ramionach oraz klatce piersiowej. W obrazie chorobowym występują zaskórniki, stany zapalne: grudki i krosty.

Ciężkie
  • ropowicza, guzkowo – cystowa; występują liczne zaskórniki guzy i guzki, które mają zdolność do rozmiękania i przebijania się na zewnątrz. Wydobywa się z nich ropa,
  • krwista lub ropno – krwista wydzielina. Po zniknięciu stanów zostają blizny oraz przerosty blizn. 
  • skupiona – najczęściej występująca u mężczyzn, występują torbiele oraz głębokie ropnie, które goją się przez mostkowanie zostawiając blizny przerosłe oraz zanikowe.
  • bliznowcowa – posiada zdolność do tworzenia przyrosłych blizn. 
  • piorunująca - oznacza nagły początek i ciężki przebieg schorzenia. Jest to postać trądziku o ostrym przebiegu ( występuje praktycznie tylko o chłopców w wieku 13-16 lat) z objawami ogólnymi. Potrafi również występować złe samopoczucie oraz spadek masy ciała. 
 
Inne postacie trądziku:

  • niemowlęcy – występuje o noworodków i niemowląt w postaci zapalnych guzków. Wywołany jest działaniem hormonów przekazanych przez matkę,
  • kosmetyczny - związany ze stosowaniem kosmetyków, które w swoim składzie zawierają substancje komedogenne czyli zapychacze, 
  • zawodowy – pojawia się u osób, które w swoim zawodzie mają styczność ze związkami chemicznymi ( smary olejowe, lotne związki chloru). Najczęściej zmiany występują w miejscach ścisłego przylegania zabrudzonych ubrań roboczych do skóry, 
  • polekowy - jest wynikiem miejscowego lub ogólnego stosowania kortykosteroidów lub innych leków. Pojawiają się zmiany grudkowo krostkowe zlokalizowane przy ujściu mieszków włosowych,
  • samo uszkadzający - ostatnio bardzo często występujący w środowisku. Powstaje w wyniku zdrapywania zmian trądzikowych, prowadzi do powstania licznych blizn i przebarwień.

 
Leczenie

Podejmując się leczenia trądziku musimy pamiętać, że jest to kuracja długotrwała i wymaga ogromnej wytrwałości i determinacji. Jak w każdej terapii występują lepsze i gorsze czasy. To co dla jednego pacjenta okaże się zbawienne u innego nie zda egzaminu.

W kolejne części podsunę Wam kilka przykładowych produktów wspomagających walkę z trądzikiem.


Potraktujcie to jako wskazówkę, ale nie wyznacznik. Pamiętajmy, że na rozwój trądziku mam wpływ nasz styl życia, dieta oraz choroby.


Leczenie miejscowe (bez recepty)
 
  • nadtlenek benzolitu (np. Benzacne, Brevoxyl) – wskazaniem do stosowania jest leczenie różnych postaci trądziku pospolitego, wykazuje działanie odkażające.
  • kwas azelainowy, występuje w postaci kremu i żelu (np. Skinoren czy Acne-Derm), leczy trądzik pospolity i przebarwienia. Kwas azelainowy działa przeciwzapalnie przeciwłojotokowo oraz przeciwbakteryjnie. Hamuje powstawanie i występowanie przebarwień.
 
Leczenie doustne 
 
  • witamina B6 ( pirydoksyna) – zmniejsza łojotok, który związany jest z poziomem hormonów,
  • witamina B2 (ryboflawina) – reguluje pracę gruczołów łojowych; wspomaga leczenie trądziku ale także łojotokowego zapalenia skóry. Pomaga w utrzymaniu dobrego stanu skóry oraz jej zdrowego kolorytu.

Leczenie miejscowe (na receptę)
 
  • antybiotyki – najczęściej dermatolodzy zalecają stosowanie erytromycynę i klindamcynę w postaci kremów, żeli i innych płynów,
  • retinoidy - tj. tretynoina, izotretynoina itd. W początkowych fazach choroby leczenie polega na łączeniu retinoidów ze środkami przeciwbakteryjnymi. 
 
Leczenie ogólne  

  • witamina PP ( nikotynamid, witamina B3)- działa przeciwzapalnie poprzez modulację aktywności cytokin zapalnych. Witamina ta stosowana jest od 40 lat w różnych schorzeniach skórnych np. trądzik pospolity, różowaty czy atopowe zapalenie skóry,
  • hormony- najczęściej stosowany u kobiet u których występuje nadmierny łojotok oraz objawy hirsutyzmu. Działanie hormonów polega na zahamowaniu nadmiernej aktywności androgenów czyli męskich hormonów płciowych odpowiedzialnych za wydzielanie sebum,
  • antybiotyki- często stosuje się z grupy tetracyklin, które z jednej strony redukują populację bakterii P. acnes, a z drugiej działają przeciwzapalnie,
  • izotretynoina – stosowany w bardzo ciężkiej postaci trądziku, która nie reaguje na inne wcześniej wymienione metody. Stosowana u osób, u których występuje nasilony łojotok oraz tendencja do powstawania blizn. Potrafi zrobić duże spustoszenie w organizmie. 


To byłoby dzisiaj na tyle 🙂 Ja lecę ubierać choinkę, a Wam życzę miłego wieczoru. Buziaki! 🎄💋

Sylwia Tomaszewska
mgr kosmetologii

15 komentarzy:

  1. ooo w końcu nowy post:) bardzo na niego czekałam, oczywiście takze wyczekuje juz następny,interesuje mnie w szczególności jakie konkretne kremy polecisz bo teraz używam paste cynkowa i nie sprawdza sie przy dużych pryszczach, a na początku działała.

    OdpowiedzUsuń
  2. wkurza mnie ten facebook, nie pokazuje wszystkich postów,ktore Ty wrzucasz!nawet widzę, ze znikł mój like, jestem pewna ze lajkowałam! ten post wyświetlił mi się normalnie i dopiero zobaczyłam, że masz nowe sliczne logo, bardzo mi sie podoba,post oczywiście tez jak zwykle bardzo dobry, czekamy na następny ;))

    OdpowiedzUsuń
  3. Super post! Czekam na kolejne informacje z tej tematyki. Z Twojej ręki wiem, że informacje są zaufane i profesjonalne. Sama ponad rok temu zakończyłam terapię izotretynoiną. Pomogło genialnie! ale... no własnie, ale... trądzik powrócił.W znacznie mniejszej formie, ale tyle co nacierpiałam się przy braniu pochodnej witaminy A spodziewałam się znacznie lepszych skutków.
    Pozdrawiam ! ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Duzo ważnych informacji sie dowiedzialam. Dzieki

    OdpowiedzUsuń
  5. Zgadzam się z benzacne. Mi uratował cerę ��

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja na szczęście nie mam problemu z trądzikiem, owszem przed okresem wyjdzie mi kilka niespodzianek ale to jest z 2-4 szt :) i zaraz znikają. Natomiast sam wpis jest bardzo dobrze zrobiony i wielu osobom się z pewnością przyda :)

    OdpowiedzUsuń
  7. czy powinno się wyciskać samemu krostki? ja smarują pastą do zębów po wyciśnięciu krost, fajny post, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. Jak zwykle bardzo wartościowy i merytoryczny post. :) Dzięki. :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Jak zwalczyć przebarwienia?

    OdpowiedzUsuń
  10. Na szczęście jak na razie nie mam problemów z trądzikiem. :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Moja córka długo się z tym borykała, jest już po 20-stce a ciągle się leczy. Ale nie zauważyłam, żeby zalecano jej te witaminy z grupy B, podpowiem jej, dzięki :-)

    OdpowiedzUsuń
  12. Całe szczęście, że już nie mam z tym problemów. Ale leczenie jest bardzo długie :(

    OdpowiedzUsuń
  13. czekam z niecierpliwością na drugą część tego postu:))

    OdpowiedzUsuń
  14. ja na szczęście nie miałam problemu trądzikiem
    Sandicious

    OdpowiedzUsuń
  15. Na szczęście nie mam z nim zbyt dużego problemu, ale przydatny post ;).

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Laboratorium kosmetologa , Blogger