18:07

Kolejno odlicz! Czyli jaka powinna być prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków?

Witaj 🙂

Czas na wpis z cyklu niby oczywiste, ale czy na pewno? Na działanie produktów kosmetycznych wpływa wiele czynników między innymi; odpowiednie dobranie preparatów do potrzeb skóry, ich skład ale również kolejność ich nakładania.



Wiele pacjentek, które przychodzą do mnie pierwszy raz na zabieg, zadaje bardzo często pytania typu: żel do mycia czy płyn micelarny? Kiedy stosować tonik? Jak często wykonywać peeling? O tym dzisiaj 🙂

Przedstawię Wam klasyczny schemat pielęgnacji skóry, który powinny stosować zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Stosując kolejne kroki nie zapominajmy o szyi i dekolcie.

 
SCHEMAT PIELĘGNACJI:

KROK 1
Przed przystąpieniem do demakijażu twarzy, umyj dokładnie ręce; to właśnie nimi najdokładniej oczyścisz swoją twarz.

KROK 2
Zaczynamy od demakijażu oczu; najlepiej z kosmetykami kolorowymi poradzi sobie dwufazowy płyn do okolicy oczu, który dzięki zawartości olejów, bez problemu zmyje wodoodporne tusze czy kredki.

Płatek kosmetyczny nasączony płynem delikatnie przyłóż na kilkanaście sekund do zamkniętej powieki. Ruch zmywania oczu powinien być z góry na dół oraz od zewnątrz do wewnątrz, aby nie rozciągać powieki oraz otaczającej ją skóry. Czynność powtarzamy, aż kolejny płatek będzie czysty.




KROK 3
By oczyścić skórę twarzy, szyi i dekoltu, na zwilżone dłonie nabieramy produkt do demakijażu (np. żel, mleczko czy olejek) i kolistymi ruchami rozprowadzamy po skórze. Wykonujemy delikatny masaż, pobudzając krążenie krwi; ruchy wykonujemy ku górze. Modelujemy w ten sposób owal twarzy i działamy ujędrniająco. Do osuszenia skóry w sposób szybki i higieniczny świetnie sprawdzą się chusteczki lub ręczniki jednorazowe. Resztki makijażu możemy usunąć za pomocą płynu micelarnego.

KROK 4
Oczyszczoną skórą przecieramy płatkiem nasączonym tonikiem lub hydrolatem. W ten sposób przywrócisz jej właściwe pH między 4,5 a 6.

KROK 5
Serum/ Olejek - powinno być dopasowane do wymagań cery. Serum zalecane na dzień świetnie jak zawiera antyoksydanty; witaminę C i E lub wyciąg z winogron lub z zielonej herbaty. Przykładowo osoby o skórze trądzikowej powinny preparatu ze składnikami normalizującymi, na zaczerwienienia i pękające naczynka z witaminą C czy kasztanowcem, natomiast jeśli chcemy zadbać o profilaktykę przeciwzmarszczkową, sprawdzą się np. z kwasem hialuronowym, koenzymem Q10 czy olejek z opuncji figowej.

KROK 6
Krem lub żel pod oczy – odrobinę kosmetyku nanosimy na okolicę oczu ( tak zwanie nad i pod okiem). Jeśli będziesz to robić przed nałożeniem kremu do twarzy, łatwiej wejdzie Ci w nawyk. Jeśli chodzi o dobry krem pod oczy: KLIK





KROK 7
W razie potrzeby na tym etapie zastosujemy kosmetyki do zadań specjalnych: produktów lub preparatów przepisanych przez dermatologa, np. w leczeniu trądziku czy rozjaśnianiu przebarwień.

Oczywiście częstotliwość stosowania zależy od informacji zawartych na ulotce lub zaleceń lekarza.

KROK 8
Krem dzienny / nocny– dobrany odpowiednio do potrzeb skóry.

Krem z filtrami UV- jeśli Twój krem pielęgnacyjny nie zawiera filtrów przeciwsłonecznych, to koniecznie nakładamy krem chroniący. Jak dobrać idealny krem: KLIK. Krem z filtrem nakładać najlepiej po 10-15 minutach po kremie dziennym (cały rok - w zimie także).



Naszą codzienną pielęgnację możemy, rozszerzyć o :

Peeling – wykonujemy średnio 1x w tygodniu, najlepiej wieczorem po oczyszczeniu skóry i zastosowaniu toniku lub hydrolatu. Po peelingu warto zastosować bogate w aktywne składniki serum lub nałożyć maskę.

Maseczki – żelowe, algowe, kremowe, glinkowe lub w płatach; rodzajów maseczek jest bardzo wiele, a każda z nich ma nieco inne działanie. W zależności od rodzaju, maseczkę stosujemy średnio 1x w tygodniu, pozostawiając na 10-20 minut, najlepiej po wcześniej wykonanym peelingu. Kolejnym etapem pielęgnacji powinno być nałożenie kremu.

Mam nadzieję, że kolejność nakładania kosmetyków na skórę, którą omówiłam w tym poście rozwiała Wasze wątpliwości odnośnie prawidłowej kolejności.

Dajcie znać czy swoją pielęgnacje wykonujecie według omówionego tym wpisie schematu? A może stosujecie całkiem inną kolejność?


Sylwia Tomaszewska
mgr kosmetologii

24 komentarze:

  1. w końcu mi ktoś to sensownie poukładał, dziekuje pani Sylwio;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój schemat jest podobny, jednak wyłapałam kilka błędzików, które postaram się naprawić przy następnym oczyszczaniu skóry:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny post. Dobrze, że zwróciłaś uwagę na mycie rąk przed całą pielęgnacją :)

    OdpowiedzUsuń
  4. witaj Sylwio.niby oczywisty post,ale bardzo duzo wnosi istotnych informacji,ja niestety czesto zapominam o kremie pod oczy co niestety staje sie widoczne.Musze sie poprawic;)pozdrawiam i czekam na kolejny post

    OdpowiedzUsuń
  5. Z chęcią dowiedziałaym się jakie polecasz kremy na dzień i na noc :) Te z górnej jak i z dolenj półki cenowej. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tym ogólnym polecaniem to jest zawsze zagwostka 😊 wszytsko zależy jaki mamy rodzaj skóry i jej potrzeby 😊 napisz do mnie na facebooku to postaram się doradzić 😊

      Usuń
  6. Świetnie to opisałaś, ja mam prawie same błędy w pielęgnacji, muszę nad tym popracować i zadbać o szczegóły :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy aby na pewno codzienne stosowanie serum jest właściwe ? Sera mają dość stężone i są bogate w składniki odżywcze i stosowane codzienne mogą nawet podrażnić, poza tym "przyzwyczają" skórę do siebie..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli skóra tego wymaga to nie powinnyśmy jej żałować :) Przy skórach suchych czy atroficznych przede wszystkim. Oczywiście jak ze wszystkim trzeba zachować umiar. Co do przyzwyczajania skóry do serum ale także innych preparatów,takich jak krem, podkład czy nawet szampon do włosów, zawsze powinnyśmy sobie robić przerwę aby jak piszesz nie "przyzwyczaić skórę" :)

      Usuń
  8. świetny blog, napewno go polecę kolezankom;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Zastanawia mnie jedna rzecz. Jeśli na dzień zastosujemy serum, na to krem, na to krem z filtrem i na to podkład, czy to nie będzie za dużo dla skóry?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jest schemat pokazujący prawidłową kolejność :) Oczywiście, jeśli przykładowo nasza skóra jest tłusta z tendencją do przetłuszczania lub nie mamy wiele czasu rano możemy schemat skrócić stosując preparaty 2 w 1 (krem dzienny możemy mieć już ochroną SPF) lub 3 w 1 (krem pielęgnujący + SPF + fluid ) w ten sposób nie będzie potrzeby nakładania tylu preparatów, a zachowamy odpowiednią pielęgnację :)

      Usuń
  10. Jak zawsze konkretnie i na interesujący temat :)
    Super! Stosuje bardzo podobna kolejność:)

    OdpowiedzUsuń
  11. lubię Pani blog;)

    OdpowiedzUsuń
  12. prosto i na temat - bardzo fajni to napisałaś :)
    Sandicious

    OdpowiedzUsuń
  13. W sumie mega sie cieszę, ze pokazałas jak poprawnie nakładać krem pod oczy <3

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2018/01/beacive-box-moja-opinia.html

    OdpowiedzUsuń
  14. Czy mogłabyś mi podpowiedzieć jaki polecasz płyn dwufazowy do dem.oczu? Do cery używam biodermę i nie ma jak narazie da mnie lepszego micela ale do oczu sie nie nadaje. Nie daje rady pomalowaym oczom.... Będę wdzięczna jak coś dobrego polecisz;)

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo przydatny post :)
    Zapraszam na nowy post :)
    http://www.stylishmegg.pl/2018/01/szara-ramoneska-i-sukienka-w-kolorze.html

    OdpowiedzUsuń
  16. Ja chwalę sobie plyny micelarne Sylveco, Biovalen, Rival de Loop Vital oraz do wodoodpornych mocnych makijazy Bourjois 😊

    OdpowiedzUsuń
  17. Generalnie to wszystko stosuję w tej samej kolejności, tylko peeling inaczej, przed tonikiem. Dlaczego tonik przed peelingiem? Zostanie przecież zmyty po nałożeniu.

    OdpowiedzUsuń
  18. Miedzy myciem twarzy a peelingiem używamy toniku, aby substancje zawarte w peelingu miały lepszą możliwość działania. Tonik wspomaga tez wchłanianie substancji aktywnych (z peelingu czy masek) i przywraca odpowiednia pH po myciu. :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Laboratorium kosmetologa , Blogger